Melouny v českých zahradách



Melouny jsou svými požadavky na pěstování pokládány za nejnáročnější plodovou zeleninu, protože vyžadují veliké množství jak zavlažování, tak i tepla a živin. Je to sice subtropická zelenina, ale je možné se pustit do jejího pěstování i na našich zahrádkách.

meloun

Z druhů melounů potom rozlišujeme dva typy:
· cukrový
· vodní

Oba tyto druhy melounů mají pak téměř stejné nároky na pěstování. Melouny se v naší České krajině dají však vypěstovat spíše ve skleníku, zřídka již na venkovních záhonech.

Je to subtropická zelenina

Tato subtropická zelenina miluje teplo, dostatek vláhy a půdu bohatou na živiny. Pokud venku, tak se jim může dařit i v chráněných polohách s celodenním osluněním. Půda by potom měla být výhřevná.

· Při pěstování melounů je ideální používat černou netkanou textilii nebo fólii, která přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo. Toto teplo se pak uvolňuje z fólie i po setmění. Navíc tato fólie zadržuje i vláhu, kterou melouny tolik potřebují a nedovolí růst plevelům.

· Pokud nemáme zahrádku v teplých oblastech naší České Republiky, jednoznačně použijeme k pěstování našich melounů pařeniště, anebo ještě lépe skleník.

melouny
· Půdu vyžadují melouny takovou, která je velmi bohatá na humus, která je hluboce a dobře propracována. Protože se melouny rádi přejídají živinami, je dobré již při výsadbě těchto náročných rostliny do jámy nastlat vyzrálý hnůj, anebo kompost. Ideální je také vysazovat melouny přímo na kompost. Během růstu, a rovněž v období kvetení a plození melounů, je výhodné pravidelně je přihnojovat zálivkou.

kostky

· Melouny nemají nikdy dost vláhy, neboť je to věčně žíznivá zelenina, proto je velice žádoucí melouny po celou dobu jejich vegetace vydatně zalévat. V období sucha ještě intenzivněji. Pokud je zavlažujeme dennodenně malým množstvím vody, nemá to žádný význam, ba právě naopak.