Bydlení ve svém
Jenže tento sen se jen velmi těžce naplňuje. Tedy zdánlivě. Hlavní překážka jsou samozřejmě peníze a zase peníze. Kde na to vzít. Systém je totiž postavený tak, aby si člověk nemohl vlastní bydlení pořídit za normální částku, ale tato převyšuje všechny jeho možnosti. A o tom to je. Člověk musí na bydlení celý život pracovat.
Jenže spořit si sám a kupovat si byt či dům v sedmdesáti letech jaksi postrádá smysl. Což je zcela pochopitelné. Byt se musí koupit, když je člověk mladý a když očekává, že mu bydlení nespadne do klína naprosto samo. Což se klidně může stát. Ale my se v tomto článečku spíše podíváme na ty lidi, kteří toto štěstí nemají a ani jej nikterak neočekávají. Takoví si musí vzít půjčku, kterážto přesně pojmenovaná sluje hypotéka. Asi každý ví, oč kráčí a netřeba to nadále rozebírat.
Takže tedy navštíví nějakou instituci, kde nu na bydlení poskytnou potřebné peníze. A právě zde začíná martyrium, které, jak se zdá, nebude mít nikdy konec. Ale není třeba se obávat, konec mít bude a někdy velmi rychlý. Žádost totiž může být zamítnuta. Důvody mohou být různé, například nedobrá bonita klienta. To je nejčastější příčinou negativního výsledku jednání o půjčce. Nízký příjem záznam v registru dlužníků nebo spousta dalších faktorů určí, že člověk žádné peníze nedostane. A tím to pro něj končí a může se jít v poklidu klouzat.
Ne však, pokud ví, co je to hypotéka na družstevní byt. Zde je vše poněkud jinak a vše se zde také jinak projednává. Postupy jsou si sice v zásadě podobné, ale při tomto druhu hypotéky je vše projednáváno rychleji, protože klient chce bydlet nyní, a ne někde za dvacet let. Proto se zde ani tak moc nepapíruje a není potřeba spousty různých potvrzení, jako je tomu jinde. A peníze samotné? Ty přistanou na účtu ihned po podpisu smlouvy. Na nic se tu nečeká, protože také není proč.