Betonový plot – rychlé, funkční a esteticky přijatelné řešení oplocení


Betonový plot je jednou ze současných vymožeností v oblasti stavebních technologií. Jde o systém suchého zdiva, svou koncepcí připomínající spíše dětskou stavebnici. Sestává ze dvou částí – ze svislých betonových sloupků, zpevněných ocelovými armaturami, v nichž jsou na dvou stranách proti sobě (u průběžných sloupků) nebo v pravém úhlu (u koncových sloupků) zhotoveny drážky obdélníkového průřezu, kam se zasouvají tenké odlévané armované panely.

kamenná zídka

Panely z betonu mají rozměry cca 200 x 50 cm, do drážek ve sloupcích se pokládají na sebe tak, že mohou vytvořit souvislou betonovou hradbu o maximální výšce 250 cm. Tento poměrně snadný a rychlý pracovní postup umožňuje efektivně zhotovit oplocení v relativně krátkém čase, bez nutnosti zdlouhavých výkopových prací.

cihlové zdivo

Beton a dřevo se k sobě hodí

Stále častěji se betonové ploty staví jako kompaktní celek s dřevěnou nástavbou. Spodní část je osazena tenkými betonovými odlitky a na ni se do drážek ve sloupcích vsazují dřevěné komponenty. Tato koncepce nepůsobí příliš fádně a nevytváří dojem, že se jedná o nepropustnou hradbu, což oceníte hlavně tam, kde je estetický dojem na prvním místě.

Masivní dřevo spolu s betonem nepůsobí rušivě ani v městské zástavbě, ani v objektech typu samot, v blízkosti lesního porostu. Struktura betonových odlitků je navíc velmi různorodá a může připomínat kamenné valouny, cihly, štípaný kámen, může tvořit různé obrazce, může být hladká, může mít hrubší strukturu, beton lze zkrátka velmi dobře vytvarovat přesně podle koncepce každé formy.

Svou důležitou roli hraje i barva betonového odlitku a barva lazurovacího laku dřeva, ty mohou vytvářet kombinaci podobných odstínů, nebo naopak velmi kontrastních. Možností je v tomto směru celá řada a výhodou je i možnost inspirativních fotografií, které lidé publikují na webových stránkách stavebních firem i ryze soukromých, jako jsou osobní stránky, blogy, weby zaměřené na hobby atd.